BEBEKLERDE EMZİK= YALANCI MEME 

Bebeklerin emzik ihtiyacı çok farklılıklar gösterir. Bazı bebekler hiç bir zaman emzik kullanmazlar. Bazı bebekte sadece emzik ile sakinleştirilebilirler. Bu nedenle bebeklerin emzik=yalancı meme almaları ailelerden çok, bebeğin kendi verdiği bir karardır.

Anne memesini emme ile emzik ya da biberon ile beslenme farklıdır ve bazı bebekler bu fark nedeni ile etkilenirler.  Bu nedenle bebek   "iyi olan yerleşme" şeklinde,  anne memesini emmeyi öğrendikten sonra  emzik verilecekse verilmelidir. Bebek   "iyi olan yerleşme" şeklinde  anne memesini emmeyi öğrenmeden, bebeğe emzik ya da biberon vermek doğru değildir. Pratikte de bebeğe emzik verilecek ise bebek 1 aylık olduktan sonra verilmesi uygundur.

Bebeklere emzik verilecek ise öncelikle damaklı, silikon, emzik tabanında havalandırma delikleri bulunan, bebeğin ağız yapısına uygun büyüklükte emzik verilmelidir. Bu tür emzik önerilmeli, bebek alışmaz ise diğer emzikler denenmelidir.

Emzik kullanmaya alışan bebeklerde emzik kullanmaya bir yaşına kadar devam edilmelidir.  Bir yaşından sonra fayda-zarar durumu zarara dönüştüğünden, damak problemleri yaratabileceğinden emzik kesilebilir. İki yaşından sonra mutlak emzik bırakılmalıdır.

DEVAMI

Site içeriğinde bulunan yazı ve makaleler bilgi sağlamak içindir.
Hekim hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez